| 

Bądź samodzielny z PCD II – Rekrutacja


OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU


Bądź samodzielny z PCD II – rehabilitacja domowa chorych na pierwotną dyskinezę rzęsek

Zadanie dofinansowane ze środków PFRON.

 

Polskie Towarzystwo Dyskinezy Rzęsek z dniem 11 kwietnia 2023 r. rozpoczyna rekrutację uczestników do nowego projektu pn. „Bądź samodzielny z PCD II – rehabilitacja domowa chorych na pierwotną dyskinezę rzęsek” realizowanego ze środków PFRON i własnych.
Zajęcia realizowane będą od 1 maja 2023 do 31 marca 2024 r. na terenie całej Polski.

ZASADY REALIZACJI PROJEKTU

Projekt ma na celu zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych – chorych na PCD w całej Polsce bez względu na wiek poprzez naukę technik inhalacji i rehabilitacji oddechowej, obsługi i konserwacji sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego, stosowania zasad ochrony przed zakażeniami układu oddechowego, doboru formy aktywności sportowej i radzenia sobie z wyzwaniami psychicznymi związanymi z niepełnosprawnością.
Projekt będzie polegał na prowadzeniu zintegrowanych działań z zakresu rehabilitacji osób chorych na PCD realizowanej w formie:

1) indywidualny trening domowej rehabilitacji
Termin realizacji: od maja 2023 do marca 2024,
Liczba godzin wsparcia: średnio 5-6 godzin miesięcznie dla każdego uczestnika, łączny limit 60 godzin dla każdego uczestnika w całym okresie realizacji projektu.
Zajęcia są realizowane przez chorych na PCD przy udziale fizjoterapeutów.
Limit uczestników – 30 osób.

2) indywidualny trening motywacyjny – wsparcie psychologiczne
Termin realizacji: od maja 2023 do marca 2024
Liczba godzin wsparcia: średnio 24 godzin w trakcie całego projektu.
Zajęcia będą realizowali psychologowie lub coache.
Dotyczy ograniczonej liczby uczestników, którzy zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia.
Limit uczestników – 10 osób.

ZASADY REKRUTACJI UCZESTNIKÓW

Do projektu zapraszamy:
– chorych na PCD z całej Polski bez względu na wiek
– posiadających aktualne na dzień przystąpienia do projektu orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,
– osoby, które nie biorą jednocześnie udziału w innych projektach realizowanych ze środków PFRON w podobnym celu.

Warunkiem przyjęcia zgłoszenia do projektu jest przesłanie do PTDR kompletu dokumentów:
– karta zgłoszeniowa chorego (prawidłowo wypełniona, podpisana i przesłana skanem do biura PTDR),
– kopia aktualnego na dzień przystąpienia do projektu orzeczenia o niepełnosprawności.

O przyjęciu do projektu decydować będą następujące kryteria:

  1. Przesłanie prawidłowo wypełnionego, podpisanego i kompletnego zgłoszenia (niezbędny warunek formalny),
  2. Data przyjęcia zgłoszenia, przy czym w pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby, które nie uczestniczyły w poprzedniej edycji projektu domowej rehabilitacji,
  3. Ze względu na trudną logistykę projektu oraz wytyczne z PFRON oprócz kolejności zgłoszeń o przyjęciu do projektu decydować będzie również możliwość jego realizacji.
    • Do projektu przyjęte zostaną osoby, dla których w pobliżu ich miejsca zamieszkania zostaną zrekrutowani posiadający odpowiednie kwalifikacje fizjoterapeuci, którzy zadeklarują możliwość pracy z danym beneficjentem.
    • Zgodnie z regulaminem konkursu PFRON podczas kwalifikacji uczestników Zarząd PTDR musi zapewnić udział beneficjentów ostatecznych z co najmniej czterech województw, zaś maksymalny procentowy wskaźnik udziału uczestników z danego województwa nie będzie mógł przekroczyć 60% ogółu.

Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie zostaną zamieszczone na liście rezerwowej. Kwalifikacja do uczestnictwa z listy rezerwowej jest możliwa po zwolnieniu miejsca w projekcie z powodu rezygnacji zakwalifikowanego uczestnika.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w okresie stanu zagrożenia epidemicznego

W związku z odwołaniem stanu epidemii w dniu 16 maja 2022 r. oraz ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego na obszarze RP w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 od 16 maja 2022 r. orzeczenia, których ważność została przedłużona na mocy art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Źródło: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1393,przedluzenie-waznosci-orzeczen-o-niepelnosprawnosci-i-stopniu-niepelnosprawnosci-w-okresie-stanu-zagrozenia-epidemicznego


Zgłoszenia można przesyłać za pomocą karty zgłoszeniowej znajdującej się na stronie www.ptdr.pl
Skanem na maila: biuro@ptdr.pl
TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ UPŁYWA 26 kwietnia 2023 r.

Informacje o projekcie:
Koordynator Projektu Anna Skoczylas-Ligocka
tel. kom. 662 033 999
e-mail: biuro@ptdr.pl

Projekt Bądź samodzielny z PCD II – rehabilitacja domowa chorych na pierwotną dyskinezę rzęsek jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Termin realizacji: 1 kwietnia 2023 – 31 marca 2024
Kwota dofinansowania z PFRON: 295 800,00 zł


Serdecznie zapraszamy!!!

 
Wzory dokumentów do pobrania:

Karta zgłoszeniowa

 
PFRON dofinansowanie