| 

Fizjoterapia chorych na Pierwotną Dyskinezę Rzęsek – refleksje fizjoterapeutki

Nazywam się Aleksandra Cichocka. Jestem jedną z fizjoterapeutów, którzy pracują przy projekcie „Bądź samodzielny z PCD! – rehabilitacja domowa chorych na pierwotną dyskinezę rzęsek” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dyskinezy Rzęsek ze środków pozyskanych przez PFRON. Moją pacjentką jest 13 letnia Weronika. Spotykamy się regularnie kilka razy w tygodniu. Podczas zajęć naszym głównym celem jest to, aby chora nauczyła się wykonywać wszystkie czynności związane z oczyszczaniem drzewa oskrzelowego samodzielnie. Obecnie jesteśmy na etapie dobierania indywidualnych form drenażowych dostosowanych do wieku i możliwości pacjentki.
Od samego początku projektu, podczas spotkań, widzę pozytywne nastawienie i wielką chęć bycia niezależną od rodziców i innych osób.
Samodzielne formy drenażowe wymagają od pacjentów dużego skupienia i świadomości obecności wydzieliny w ich płucach. Na początku jest to dość ciężkie do wykonania ale radzimy sobie świetnie.
Nasze spotkania dzielimy na dwie części. Część pierwsza to ćwiczenia nastawione na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Mają one nie tylko zadanie korekcyjne, ale także wydolnościowe. Następnie wykonujemy inhalacje, podczas których szczególną uwagę zwracamy na technikę wykonywania zabiegu. Ostatnią częścią jest nauka samodzielnych technik drenażowych tj.: aktywny cykl oddechowy, flutter oraz drenaż autogeniczny. Wszystko po to, aby w przyszłości dziewczynka mogła wykonywać tą część zupełnie samodzielnie. W tej części pomocne są ćwiczenia przy użyciu świeczki.
Rodzice odgrywają ważną rolę w trakcie spotkań – w czasie naszych zajęć często przyglądają się, pytają, sprawdzają swoją wiedzę, uczą się. Spotkania są dla nich pewnego rodzaju odciążeniem – mają pewność, że osoba kompetentna nauczy ich dziecko poprawnie wykonywanych ćwiczeń.
Projekt będzie trwał 10 miesięcy, a już mamy widoczne efekty pracy mojej, a przede wszystkim pracy mojej pacjentki. Weronika jest w stanie powiedzieć gdzie w danej chwili znajduje się wydzielina, potrafi także wywołać krótki, efektywny kaszel.
Jeszcze jednym, bardzo ważnym elementem samodzielności w tej chorobie, jest umiejętność prawidłowej dezynfekcji nebulizatorów i sprzętu do terapii oddechowej. Wiek Weroniki pozwala na samodzielne wykonywanie takich czynności. Więc w trakcie naszych spotkań uczymy się również dbania o higienę środowiska i sterylność sprzętu używanego do fizjoterapii.
Już teraz mogę stwierdzić, że projekt niewątpliwie zbliży dziewczynkę do bycia osobą samodzielną.